Notice: Undefined offset: 1 in /usr/src/cms/library/Telekom/Cms/Layout.php on line 263

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /usr/src/cms/library/Telekom/Cms/Layout.php on line 263
2023.09.25 Narodowe Czytanie 2023 - Szkoła Podstawowa w Świniarsku

2023.09.25 Narodowe Czytanie 2023

 

  25 września 2023 roku już po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej pod nazwą „Narodowe Czytanie”. Akcja została zainaugurowana przez Parę Prezydencką w 2012 roku. Od tamtego czasu każdego roku publicznie odczytywane są fragmenty polskich dzieł narodowych. Lekturą tegorocznej 12 odsłony Narodowego Czytania 2023 była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem”.  Utwór ten podejmuje tematykę powstania styczniowego, którego 160. rocznicę wybuchu obchodzimy właśnie w 2023 roku. Dyrektor szkoły pan Paweł Łabuda w kilku zdaniach przybliżył piękno i sens czytania, a szczególnie dzieł naszych autorów oraz wyraził wdzięczność nauczycielkom polonistkom za trud i wytrwałość w „przekazywaniu” mowy ojczystej – tej bez wpływu szeroko rozumianej komputeryzacji. Podziękował za przygotowanie i zabranie społeczności szkolnej w niezwykłość słów dzisiejszej autorki.  Do czytania wybraliśmy fragment kłótni Zygmunta z matką. Aby zrozumieć istotę konfliktu, musimy wiedzieć, że powieść „Nad Niemnem” napisana była i dotyczyła czasów, gdy Polska była pod zaborami. Każda ze stron prezentuje odmienne ideały. Dla matki wartościami są: przywiązanie do ojczyzny, szacunek wobec historii i tradycji. Dlatego uważa, że syn powinien tworzyć w ojczystym kraju, gdyż nie brak tu pięknych krajobrazów i natury, która może stanowić natchnienie dla artysty. Jednak Zygmunt twierdzi, że wenę twórczą można odnaleźć tylko za granicą. Zachwyca się europejskimi miastami, mówiąc, że tam mógłby odnaleźć sens życia, jego radość i piękno. Polska jawi mu się jako kraj żyjący przeszłością i wspomnieniami, nieatrakcyjny dla młodego, zdolnego człowieka. Dlatego Zygmunt namawia matkę do opuszczenia kraju i wyjazdu za granicę.

Nawiązując do fragmentu tekstu, chór szkolny zaśpiewał piosenkę „Pokolenie” z repertuaru zespołu Kombi. To utwór opowiadający o tym, że wszyscy w młodości przechodzimy bunt przeciwko wartościom uznawanym przez naszych rodziców. 

Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu Czesława Niemena „Czas jak rzeka”. Dlaczego warto włączyć się do akcji? Czytanie literackich dzieł narodowych jest szansą na poznanie polskiej historii, w których poruszane są moralne aspekty człowieczeństwa na tle wydarzeń narodowych.

Organizatorami Narodowego Czytania byli nauczyciele języka polskiego: p. Ilona Dudczak, p. Beata Górowska, p. Joanna Kędroń i p. Jolanta Łojek.

Galeria zdjęć

01 (Copy).jpg
02 (Copy).JPG
02a (Copy).JPG
03 (Copy).JPG
04 (Copy).jpg
04a (Copy).JPG
05 (Copy).jpg
06 (Copy).jpg
07a (Copy).JPG
08 (Copy).JPG
10 (Copy).JPG
13 (Copy).JPG
14 (Copy).JPG
16 (Copy).JPG
16a (Copy).JPG
17 (Copy).JPG
17a (Copy).JPG
18a (Copy).JPG
19a (Copy).JPG
20 (Copy).jpg
21 (Copy).jpg
22 (Copy).jpg